in

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite ciddi sağlık sorunlarına yol açan ve maalesef yaşam süresini kalitesiz kılan ve hatta kısaltabilen bir hastalıktır. bmı ( beden kitle indeksi) değeri 20 ila 25 arasınada yer alan kişiler sağlıklı, 30’un üzerinde olan kişiler obezite (aşırı kilolu), 40’ın üzerinde olan kişiler için ise morbid obezite yani öldürücü obezite adı ile sınıflandırılır. Obezite’nin sağlığımız üzerindeki etkisi, vücutta sadece yağ dokusunun birikmesi ile oluşmamaktadır.  Kalp hastalıkları, şeker, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve uyku apnesi gibi bir çok yandaş hastalığa sebep olmaktadır.

Peki bmi/vki değeri obezite ve morbid obezite derecesinde olan herkes ameliyat mı olmalıdır?

Hayır, obezite (bariatrik) cerrahi dışındaki diğer yöntemleri yani diyet ve egzersiz denemiş ancak başarısız olmuş,kendisinde obezitenin yarattığı, sosyal,psikolojik ve medikal anlamda etkileri olan ve tetkik süreçlerinden sonra operasyon için onay alınan genel anesteziyi kaldırabilecek belirli şişmanlık seviyesine ulaşmış hastalar obezite cerrahisi olmalıdır. Günümüzde en yaygın gerçekleştirilen obezite cerrahisi operasyonlarından; tüp mide ameliyatı ile çok başarılı sonuçlar alınmakta ve çok kolay günlük yaşantıya dönülebilmektedir. 2017 yılına girdiğimiz şu günlerde artık tüp mide ameliyatında kullanılan cihazlar ve aletler gelişti, doktorlar ve obezite cerrahisi ekiplerinin bilgi ve tecrübeleri arttı, teknolojik anlamda güvenilirliği arttı ve sonuçlar oldukça başarılı ve yüz güldürücü.

Tüp Mide Ameliyatı(sleeve gastrektomi) ile Nasıl ve neden kilo veriliyor ?

Tüp mide ameliyatı midenin %75-80’lik kısmı çıkartılarak mide küçültülüyor. Ülkemizde Tüp Mide ameliyatı laparoskopik (kapalı) yöntemlerle yapılması ameliyat sonrası oluşacak komplikasyonları azaltmakta, ameliyat süresini kısaltmakta, dokuya daha az zarar vermekte, ameliyat izini kaybettirmekte ve iyileşme süresini hızlandırmaktadır.  Tüp Mide ameliyatı ile iştah (ghrelin) hormonu alınmaktadır bununla beraber açlık ve tokluk merkezleri yer değiştirmekte, beyin ile mide arasındaki iletişim değişmektedir. Tüp mide ameliyatı ile kilolu hastaların bmı(vücut kitle indeksi) değerine göre kilo kaybı ameliyattan sonra hızla

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk 1 yıldaki etkisi çok fazla hissedilir. Vücudunuzda bulunan fazla kilonuzun %75-80’lik kısmını ilk 1 yıl içerisinde verilir.

Tüp Mide Ameliyatının kilo vermek dışındaki faydası nedir ?

Obezitenin sebep olduğu yandaş rahatsızlıklar mide küçültme ameliyatının günümüzde fazla tercih edilmesinin en büyük sebeplerindendir. Obeziteye bağlı olarak akciğer, kalp, hipertansiyon ve uyku apnesi rahatsızlıkları günlük yaşamınızı etkileyen faktörler arasında gelmektedir. Obezite cerrahisi ile yandaş rahatsızlıklarınızda da ciddi azalma görülür, hatta kullanılan insülin iğnesi, ilaçlar ve cihazlar azaltılır veya bıraktırılır. Tüp Mide ameliyatının bunların dışında en büyük faydası sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamasıdır.

Kaynak: http://www.istanbulobezitecerrahisi.com

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CS-GO Animasyonu Global VS Silver

Karşınızda Cennet Burası Diyeceğiniz 8 Körfez